Całkowita spłata kredytu frankowego nie pozbawia kredytobiorcy możliwości dochodzenia od swojego banku zwrotu niesłusznie pobranych kwot. Wadliwość umowy kredytu frankowego wynika z treści samej umowy kredytu oraz z okoliczności towarzyszących jej podpisaniu. To właśnie te elementy stanu faktycznego rzutują na nieważność umowy kredytu frankowego. Z prawnego punktu widzenia sposób realizacji nieważnej umowy kredytu we frankach szwajcarskich pozbawiony jest znaczenia. Z tej również przyczyny całkowita spłata kredytu we frankach, w tym również ta wcześniejsza, nie rzutuje w żaden sposób na uprawnienia przysługujące kredytobiorcy względem banku.
W przypadku umowy kredytu, w tym również umowy kredytu we frankach szwajcarskich obowiązki kredytobiorcy wynikają w przeważającej części z treści dokumentu umowy kredytowej. Nieważność umowy kredytu oznacza zatem, że kredytobiorca posiadający kredyt we frankach nigdy tak naprawdę nie był zobowiązany do realizacji obowiązków wskazanych w umowie kredytu frankowego tj. na przykład do spłaty rat kredytu, zapłaty prowizji, czy ustanowienia hipoteki.
Zgodnie natomiast z polskim prawem świadczenia spełnione bez podstawy prawnej podlegają co do zasady zwrotowi. Oznacza to, że kwoty uiszczone na rzecz banku w związku z realizacją nieważnej umowy kredytu frankowego winny zostać zwrócone przez bank. Wysokość kwot uiszczonych na rzecz banku przez Frakowicza nie ma natomiast prawnego znaczenia.
Co ważne podjęcie decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu frankowego nie stanowi okoliczności negatywnie rzutującej na szanse Frankowicza przed sądem.
Oddzielną kwestią wartą poruszenia w kontekście całkowitej spłaty kredytu frankowego jest zagadnienie dotyczące przedawnienia roszczeń Frankowiczów.
Przedawnienie roszczenia oznacza sytuację, w której sąd może odmówić zasądzenia należnej wierzycielowi kwoty wyłącznie z uwagi na upływ czasu pomiędzy zaistnieniem podstaw do wytoczenia powództwa, a faktyczną datą złożenia pozwu w sprawie. W przypadku konsumentów przedawnienie co do zasady wynosi 6 lat (uprzednio 10 lat).
W sprawach kredytów frankowych banki niejednokrotnie podnoszą zarzut przedawnienia, argumentując, iż termin przedawnianie należy liczyć od daty zawarcia umowy kredytu we frankach lub daty uiszczenia poszczególnych rat kredytowych.
W przypadku jednak roszczeń o zwrot kwot nienależnie pobranych przez banki w związku ze stosowaniem przez nie w umowach frankowych postanowień niedozwolonych (abuzywnych) termin przedawnienia, zgodnie z orzecznictwem TSUE, należy liczyć od momentu, w którym kredytobiorca dowiedział się o występowania w umowie kredytu postanowień abuzywnych oraz o możliwości złożenia stosownego powództwa w sądzie.
Co istotne obowiązek wykazania, iż doszło do przedawnienia roszczeń dochodzonych przed sądem obciąża bank. W konsekwencji to bank musi wykazać, iż Frankowicz posiadał wiedze o wadliwości umowy kredytu przez okres co najmniej 6 lub 10 lat przed datą złożenia pozwu w sprawie.
W naszej dotychczasowej praktyce nie spotkaliśmy się z przypadkiem, w którym roszczenie Frankowicza (będącego konsumentem) w stosunku do banku uległoby chociaż częściowemu przedawnieniu.
Prowadzenie sprawy sądowej dotyczącej spłaconego kredytu frankowego nie różni się znacząco od sprawy, która dotyczy ciągle jeszcze niespłaconego w pełni kredytu we frankach.
Dla osiągnięcia końcowego sukcesu w obu przypadkach koniecznym jest wykazanie, iż umowa kredytu powiązanego z kursem waluty obcej posiadała wady skutkujące jej nieważnością od daty podpisania umowy. Zarówno w przypadku kredytów frankowych spłaconych, jak i w dalszym ciągu spłacanych posługują się zbliżoną argumentacją, zgodnie z którą umowy kredytowe we frankach nie posiadają wad prawnych, ewentualnie nie posiadają takich, które skutkowałyby nieważnością umowy kredytu.
W przypadku kredytobiorców, którzy dokonali całkowitej spłaty kredytu we frankach szwajcarskich dodatkową korzyścią na jaką mogą oni liczyć w związku z wytoczeniem powództwa przeciwko bankowi jest zasądzenie na ich rzecz odpowiednio wyższej kwoty tytułem odsetek ustawowych za opóźnienie. Podstawą naliczania takich odsetek jest bowiem kwota uprzednio uiszczona na rzecz banku. W przypadku całkowitej spłaty kredytu kwota ta jest zwykle znacznie wyższa, niż w przypadku osób ciągle jeszcze spłacających swoje kredyty we frankach.
Warto odnotować, iż aktualnie (29.05.2022) stopa odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi, aż 10,75% w skali roku.
Należy nadto odnotować, iż aktualnie żaden bank nie przewiduje możliwości zawarcia ugody z kredytobiorcą, który już uprzednio dokonał całkowitej spłaty kredytu frankowego. W przypadku takich osób jedyną szansą na odzyskanie nienależnie pobranych przez bank kwot jest wytoczenie powództwa o zapłatę.
–
Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w pomocy Frankowiczom w sporach z bankami. Działamy na terenie całej Polski. Pomagamy naszym klientom uzyskać unieważnienie umowy kredytu frankowego lub jego odwalutowanie.
Jeżeli spłacasz lub spłaciłeś kredyt indeksowany lub waloryzowany kursem waluty obcej i zastanawiasz się
nad wytoczeniem powództwa lub poszukujesz pomocy w innej kwestii skontaktuj się z Nami. Przeanalizujemy Twoją umowę i powiemy Ci, czy i jak możesz dochodzić należnych Ci pieniędzy od banku.
Tagi : pomoc frankowiczom kredyty frankowe kancelaria kancelaria frankowicze kancelarie frankowe odfrankowienie kredytu odfrankowienie kredytu kredyt we frankach kancelaria kancelaria prawna frankowicze pomoc dla frankowiczów prawnik kredyty frankowe kredyt frankowy kancelaria kancelaria prawna kredyty frankowe odfrankowienie kredytu kancelaria kancelaria frankowa kredyty frankowe szczecin kredyty we frankach kancelaria kredyty frankowe pomoc kredyty frankowe kancelarie kancelaria kredyt we frankach kancelaria prawna kredyt we frankach frankowicze pomoc prawna pomoc frankowiczom kancelaria