O co walczą Frankowicze?

O co walczą Frankowicze? Wielu prawników na co dzień zmaga się ze sporami z bankami. Podmioty te w przeszłości udzieliły kredytów w walucie franków szwajcarskich. Niestety w pewnym momencie wartość tej waluty znacząco wzrosła, czego konsekwencją okazały się poważne kłopoty finansowe. Było to spowodowane tym, że umowy zawierały nieuczciwe zapisy, z których wiele osób nie zdawało sobie nawet sprawy. Na szczęście nie wszystko stracone- o swoje prawa możemy walczyć w sądzie. Czego mogą oczekiwać Frankowicze po walce z bankami? Czym dla Frankowiczów jest unieważnienie umowy kredytowej? Czym jest odwalutowanie kredytu we frankach? Dlaczego w przeszłości kredyty frankowe cieszyły się tak dużą popularnością? Czy warto zdecydować się na profesjonalną pomoc prawną? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czego mogą oczekiwać Frankowicze po walce z bankami?

Nie bez powodu wiele osób, które w przeszłości zdecydowały się na kredyt frankowy, rozpoczyna prawdziwą batalię z bankami. Stawka jest wysoka- możliwe jest bowiem unieważnienie umowy kredytowej, co wiąże się z możliwością odzyskania z banku pieniędzy, które zostały wpłacone. To właśnie to skłania konsumentów do tego, by zakładać sprawy w sądzie. Klienci są oczywiście wspierani przez doświadczonych prawników, którzy zapoznali się z tym zagadnieniem od podstaw, w konsekwencji są w stanie udowodnić sądowi, że roszczenia klientów są jak najbardziej zasadne. Samo odwalutowanie kredytu we frankach niesie ze sobą wiele oszczędności.

Czym dla Frankowiczów jest unieważnienie umowy kredytowej?

Kiedy sąd orzeknie, że umowa kredytowa zawarta w obcej walucie (w naszym przypadku we frankach szwajcarskich) zostaje unieważniona, wówczas bank dokonuje zwrotu pieniędzy, które pobrał od swoich klientów niezgodnie z prawem. Nie da się ukryć, że Frankowicze coraz chętniej ubiegają się o to, aby rozstrzygnąć takie sprawy, bowiem wiąże się to z wieloma korzyściami. Co wskazuje w tym zakresie Kodeks Cywilny? Okazuje się, że unieważnienie umowy przez sąd sprawia, że bank zobowiązany jest do zwrotu Frankowiczowi wartości wpłaconych odsetek, a także rat kapitału. Jeśli chodzi o kredytobiorcę, to musi on zwrócić bankowi sumę, która została pierwotnie wypłacona. Warto mieć świadomość tego, że na podstawie orzecznictwa sądowego roszczenia Frankowiczów ulegają przedawnieniu, jeśli upłynie okres 10 lat. W przypadku banku dochodzenie ewentualnych roszczeń wobec kredytobiorcy przedawnia się po 3 latach od chwili, w której kwota kredytu została wypłacona. Co jeszcze można zyskać dzięki takiemu rozwiązaniu? Otóż dochodzi do upadku hipoteki, która to jest zabezpieczeniem nieruchomości. Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalistów i odzyskać należne nam pieniądze.

Czym jest odwalutowanie kredytu we frankach?

Dość częstym zjawiskiem jest odfrankowienie kredytu. Na czym ono polega? Otóż umowa kredytowa, która została zawarta z bankiem, nadal jest ważna, jednakże zostaje przeliczona na złotówki. Uwzględniane są wszelkie warunki umowy, takie jak chociażby ilość rat, oprocentowanie. Kredytodawca jest wówczas zobowiązany do tego, aby zwrócić nadpłatę, która związana jest ze zastosowaniem niedozwolonych zapisów. Dlaczego dla Frankowiczów jest to tak istotne? Otóż w ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić wiele pieniędzy. Nie ma konieczności płacenia kwot, do których byliby zobowiązani, jeśli do takowego odfrankowienia nie doszło. Co godne podkreślenia, nadpłata wyliczana jest na podstawie różnicy pomiędzy sumą, która została pobrana przez bank, a kwotą należną. 

Dlaczego w przeszłości kredyty frankowe cieszyły się tak dużą popularnością?

Jakiś czas temu frank szwajcarski był stosunkowo tani, w konsekwencji ludzie decydowali się na wzięcie kredytu w tej walucie, aby uzyskać wiarygodność kredytową. W zamian mogli otrzymać wyższą kwotę i zakupić mieszkanie. Wszystko byłoby jak najbardziej atrakcyjne, gdyby nie kwestia tego, że frank w pewnym momencie poszybował w górę i nie kosztował już dwóch złotych, ale najpierw trzy złote, a potem pięć złotych. W praktyce oznaczało to, że kwota zaciągniętego kredytu wzrosła, natomiast raty stały się mniej przystępne. Po czasie okazało się jednak, że w umowach znajdowały się niedozwolone przepisy. Osoby, które nie miały wiedzy w zakresie prawa, nie były w stanie tego wychwycić, co jest jak najbardziej zrozumiałe.

Czy warto zdecydować się na profesjonalną pomoc prawną? 

Kredyt we frankach to dość skomplikowana kwestia. Kluczowe jest, aby prawnicy zapoznali się dokładnie z zapisami umowy, a także wychwycili potencjalne nieprawidłowości. Kancelarie zatrudniają takich pracowników, którzy doskonale znają się w zakresie prawa bankowego, w konsekwencji nie mają problemów co do interpretowania zapisów umów kredytowych. Frankowicze mogą zatem ubiegać się o swoje prawa niezależnie od tego czy nadal spłacają kredyt, czy został on już spłacony w całości. Prawnicy doskonale wiedzą, jak dochodzić unieważnienia umowy.